Boğazda Yüzme ve Kano Yarışları Yapıldı

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanlığı tarafından ilki 1989 yılında gerçekleştirilen ?Boğaziçi Kıtalararası Yarışları?nın 24.cüsü Samsung Ana Sponsorluğunda ?2 Kıta 1 Yarış? adı altında Yüzme ve Kano Yarışları şeklinde 14-15 Temmuz 2012 tarihlerinde gerçekleştirildi.
Yüzme, kürek ve kano yarışları Anadolu yakasında bulunan Kanlıca Vapur İskelesi’nden start aldı. 6,5 kilometrelik parkurda yapılan kürek yarışları, Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı önlerinden son buldu. Yine Kanlıca Vapur İskelesi’nden başlayan kano yarışları saat 09.40’da, yüzme yarışları ise saat 10.00’da start aldı. Kürek yarışlarıyla aynı parkuru takip edecek kano ve yüzme yarışları yine Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’nda son buldu. Yüzme yarışları, 2 saat süreyle sınırlı tutulurken, sporcuların güvenliği açısından 08.30 ile 11.30 saatleri arasında İstanbul Boğazı‘ndan gemi geçişi yapılmadı. Bugün düzenlenen ve Kanlıca’dan start alan yüzme yarışlarına Türkiye ile birlikte 41 ülkeden 1181 kişi katıldı. 678 Türk erkek, 180 Türk kadın yüzücü ve 248 Yabancı erkek, 75 Yabancı kadın yüzücü boğazda yarışarak bu eşsiz deneyimi yaşama fırsatı buldular. Yüzme yarışlarından önce start alan kürek ve kano yarışları etabında da yoğun bir çekişme yaşandı.
Binlerce sporcunun aynı anda boğazın sularına kendisini bırakması ilginç görüntüler oluşturdu. Yalııların önünden , boğazın soğuk ve akıntılılı sularında yapılan yarışlar renkli ve hoş anlara sahne oldu.
Boğazda yarışların en çok ilgi çeken ismi ise engelli sporcu Caner Ekin oldu. Daha önce de boğazı geçerek rekor kıran ve olimpiyat şampiyonluğu gibi başarılar elde eden Ekin, yeni başarılar için kendini boğazın sularına bıraktı. Ancak Caner bu kez yarışı tamamlayamadı.
Caner Ekin’in ailesi ise oğullarının şimdiye kadar imza attığı başarılardan duydukları gururu dile getirdi.
Eski bakanlardan Kürşat Tüzmen de yarışmacılar arasındaki yerini alırken, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu yarışları uzaktan izlemeyi tercih etti.
Yüzme yarışlarını üst üste 3. kez Hasan Emre Musluoğlu kazandı. Genel klasmanda ikinciliği Rusyalı Evengy Bezruchenko elde ederken, İngiltereli William Ellis ise üçüncü oldu.
Organizasyon kapsamında boğazda kano ve yelken yarışları da düzenlendi.

X