Anadoluhisarı

Adını Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılan (1391 – 1399) Anadoluhisarı’ndan alan semt Boğaziçi Anadolu Yakası’nın en şirin semtlerindendir. Beykoz ilçesine bağlı olan Anadoluhisarı’nın güneyinde Kandilli , Kuzeyinde Kanlıca , Batısında Rumelihisarı (Boğazın Avrupa Yakası’nda) bulunmaktadır.

Semt ; İstanbul’un eski eski Türk semti olarak bilinmektedir. Semtte bulunan ; Karlofça Antlaşmasının imzalandığı Boğaziçi’nin ilk yalısı olma özelliğini taşıyan Köprülü Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı , Sevinç İnönü – Erdal İnönü Vakfı’na ait Komodor Remzi Bey Yalısı , Koç Ailesine ait Nuri Paşa Yalısı , Sabancı Ailesine ait Zarifi Mustafa Paşa Yalısı , Demirören Ailesi’ne ait Marki Necip Bey Yalısı , Talat Efendi Yalısı ve Bahriyeli Sedat Bey Yalısı’nı akla ilk gelen ünlü yalılar olarak sayabiliriz.

Özellikle XVIII. yüzyılda Lale Devrinde Göksu’da – Küçüksu’da yapılan yapılan sandal sefalarının anlatımları , buraları için yazılan şiirler , yapılan şarkılar günümüze kadar gelmiştir. Bu  şarkılardan birkaçını aşağıdaki linkleri tıklayarak dinleyebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=fGwDuBgOC70
X