« Geri Dön

Lux Emlak Kavramı ve İstanbul Yalı Fiyatları

Lux kelimesinin sözlük karşılığına baktığınızda kelimenin kökeninin Latinceden geldiği ; Latincede ışıltılı, parlak, aydınlık olarak kullanıldığı görülmektedir. Lux kelimesinin günlük yaşamdaki kavramsal karşılığına baktığımızda da ; zor ulaşılır, nadir bulunur, pahalı, parıltılı, tarihi olan, imtiyazı olan, kişiye özel, kaliteli olan, iyi servis edilen? ürün, marka ve hizmetler akla gelmektedir. 

Lux bugün satın alma gücü yüksek insanların hayatına ; mücevher, otomobil, resim, yeme/içme, emlak, halı, yat, seyahat, antika, müzecilik, vb. konularda yoğun bir şekilde girmiş ve evrimleşerek de girmeye devam ediyor.

İstanbul?da lux emlak denince akla Boğaziçi, Nişantaşı, Etiler, Ulus, Bağdat Caddesi, Cihangir, Ayas Paşa, Florya, Yeşilyurt, Yeşilköy, Kemerburgaz gibi semtler gelmektedir. Pekiyi nedir lux emlak ? Bu sorunun aslında birebir cevabı yok, ancak puzellerı birleştirdiğinizde de bir aritmetik sonuca ulaşabiliyorsunuz. Lux emlak denince boğazda tarih, coğrafya, yaşayan insanların yaşam kalitesi ile pozitif algı oluştururken ; evlerin eskiliği/yenileme sorunu, otopark sorunu, trafik sorunu, alışveriş/buluşma noktalarına uzaklık olumsuz olarak değerlendirilebilir. Kemer Country?de geniş bahçeli yeni ve güzel evler, yaşayan insan kalitesi, doğanın güzelliği ve sağlıklı yaşam olumlu değerlendirilirken, şehre uzaklık olumsuzluk olarak değerlendirilebilir. Bir başka örnek Bağdat Caddesi ; alışveriş ve buluşma noktalarına yakınlık, yeni ve kaliteli ev bulabilme ihtimali yüksek olmakla birlikte, çocuğunuzla oyun oynayabileceğiniz, misafirlerinizi ağarlayabileceğiniz bir bahçeli ev bulabilme olasılığınız düşük olacaktır. Dolayısı ile ?lux emlak nedir?? kelimesinin en temel karşılığı ; sizin ihtiyaçlarınızı karşılayan, maddi imkanlarınızla satın alabildiğiniz maksimum yaşam kalitesidir.

Lux emlak almak veya lux bir konutta yaşamak bir barınma ihtiyacını karşılamaya yönelik değil ; bir hayali, bir özlemi gidermeye yönelik bir taleptir. Dolayısı ile alıcı veya kiracı adayı için de, hizmet veren emlak danışmanı için de zor ve uzun bir uğraştır. Sonucunda insanlar hayallerinde canlandırdıkları bir evi veya manzarayı arıyorlar ? 

Lux emlağı satmak da benzeri bir sıkıntılı süreçtir. Çünkü bu yerler ya aile yadigarıdır, ya da büyük hayaller ve özlemler sonucunda heveslerle alınmıştır. Maddi değeri olduğu kadar, manevi değeri de vardır. Genellikle satma sebepleri ; miras paylaşımı, ticari işlerin kötü gitmesi, mülkün ihtiyaç fazlası olması ve kiraya verilmek istenmemesi gibi sebepler olabilmektedir. 

Lux emlakta yaklaşık onbeş yıldır gözlemlediğim bir süreci paylaşmak istiyorum. Ülkemizde yaşanan 2000-2001 ekonomik kriz sonrasında İstanbulda yalı fiyatları bugüne göre çok daha ucuzdu. Çünkü satıcılar açık pozisyonda bankalara borçluydular ve alıcılar temkinliydi ; acaba piyasalar ne olacak ??? gibi bir düşünce piyasalara hakimdi? Bugün ise durum daha farklı? Satıcıların çoğu daha rahatlar ve bu lux emlakların alıcısı olanlar ise ülkenin yeni zenginleri ve yabancılar. Durum böyle olunca İstanbulda yalı fiatları da ciddi bir tırmanma gösterdi. Bugün İstanbul?da yalı fiyatları bundan on yıl öncesine göre dolar bazında yaklaşık % 100 - % 500 oranında değer artışı göstermiştir. 

Okuyucularımıza lux emlak alırken de, satarken de profesyonel bir bilinçle davranmalarını ; arzu ettikleri fiattan almayı veya satmayı düşünmekten çok konunun uzmanı birkaç firmadan görüş, emsal almalarını ve bu görüşlere göre davranmalarını, belli sürelerle tek yetkili emlak firmaları ile çalışmalarını öneriyorum. Çok firmanın uğraştığı bir işte kimsenin bir sorumluluk hissederek çalışma yapmayacağı gibi, sağlıklı bir raporlama da olmayacaktır. Dolayısı ile analitik olmayan bir süreç yönetiminden ; doğru ve verimli sonuç almak mümkün olmayacaktır. Alıcılara da ekstra olarak ?satın alırken biraz kanma? konusunun bir ?zarar? olmayacağını, lux emlakta alıcının her zaman üst gelir grubunda olması itibarıyla satın alınan bir emlağın kalanı kıymetlendireceği bilincinde olmalarının aslında ?kazanç? olduğunu belirtmek istiyorum.

Ulvi Özcan
İto 17. Dönem Meclis Üyesi
Bosforce Yönetici Ortağı / Emlak Danışmanı
www.bosforce.com.tr 


Kategori: Ayda Bir (Köşe Yazısı) Okunma: 4237 Tarih: 18 Şubat 2013 / Pazartesi Yazar: Ulvi Özcan


s