« Geri Dön

Kiracılı Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli


Kiracılı Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli 

Normal şartlarda ev almak kolay değildir. Müstakil tapulu arsa üzerinde mi yapılmıştır, hisseli arsa üzerinde, yoksa hazine veya vakıf arsa üzerinde yapılmıştır. Hadi müstakil arsa üzerinde yapılmıştır varsaylım ruhsatı var mıdır, kat irtifakı veya kat mülkiyeti var mıdır ??? Tırnaklarınız ile kazandığının üç-beş kuruşunuzu değerlendirirken kırk düşünüp bir karar vermelisiniz ? Kolayı nedir derseniz bölgeye ve mevzuata hakim bir emlak danışmanı ile çalışırsanız fiyatta kanmazsınız, riski minimize ederek iyi bir yatırım yapabilirsiniz. 

Tüm her şey yolunda gitti evde kiracı var ne yapacağız ? Burada yapılacak birkaç şey var aslında? Birincisi ve en kolayı alacağınız evin kiracısından (aile konutu ise eşinin de muvafakatını alarak, işyerlerinde bu duruma gerek yok) noter tasdikli çıkacağı tarihi açıkça ifade eden bir tahliye taahhütnamesi alınmasıdır.

İkinci yol satın alma tarihinden itibaren 1 ay içinde ihtarname çekip, 6 ayın bitiminde ihtiyacınız olduğunu ispatlayacak şekilde dava açmanız.

Üçüncü yol ise eski kiracının selefi olarak eski kontratın yenilenme tarihi ve takip eden bir ay içinde tahliye davası açmanızdır.

Tabii en doğrusu hukuki mevzuatı ve adliyedeki iletişim yönetimini bilen iyi bir avukat ile çalışmanızdır?


Kategori: Emlakda Püf Noktalari Okunma: 3209 Tarih: 01 Şubat 2014 / Cumartesi Yazar: Ulvi Özcan


s