« Geri Dön

Emlakçılıkta Paslaşma, Paylaşma

Güzel bir atasözümüz vardır, hepimiz biliriz ; ?Bir elin nesi var, iki elin sesi var ?? Bu güzel sözde paylaşmanın, güvenin ; kazançlı, mutluluk verici bir eylem olduğundan bahseder kısaca ?

Her insan ilişkisinde veya her kurumlar arası ilişkide olduğu gibi, emlakçılıkta da çok önemi vardır paylaşmanın, paslaşmanın ? Çünkü bazen elimizde bir portföyümüz vardır, alıcı/kiracı müşteri ararız. Bazen de bir alıcı veya kiracı vardır, portföy ararız ?

Müşterilerimizin bize verdiği süreler de sınırlıdır. Bazen bir ay, bazen de bir sene. Ama hiçbir zaman onlarca sene değil? Bu itibarla bu sürelerde başka meslektaşlarımızla iletişim içinde olmalıyız, bilgi akışı sağlamalıyız. Paslaşmalıyız, paylaşmalıyız ? Aksi takdirde müşteriyi temsil etme yetkisi ya bir rakip emlakçıya geçer, ya da tanıdık veya tanıdığın tanıdığı vasıtasıyla müşteriler arasında direkt bir diyalog doğabilir.

İyi güzel de nasıl olacak bu iş !!! Geçen gün bir meslektaşımızla sohbet ederken ; ?Emlak piyasası yeni yapılmış bir otobanda, yol şeritleri çizilmeden yapılan bir yarışa benziyor ?? dedi. Çok doğru bir tespit? Bu itibarla öncelikle bir etik mutabakat şart. Her olayda subjektif doğrular yerine belirlenmiş kurallar ve objektif doğrular? Bu kuralların yetmediği yerlerde meslekte akil adamların ve hukukçuların içinde olacağı ?hakem kararları? hepimizin yol göstericisi olmalıdır. Peki kim yapacak bunları ??? Bunları bugünkü yapı ile ticaret odaları ve emlak esnaf odalarının oluşturacağı ortak bir koordinasyon kurulu yapabilir. Ancak uzun vadede serbest meslek odası niteliğinde kurulacak (aynı baro gibi, mali müşavir veya mühendis odaları gibi) bir oda yapmalıdır. Bugünkü karmaşa içinde bu durumun ne zaman gerçekleşeceği konusunda çok ümitli değilim?

Peki bu kurul ve kuralların olmadığı fiili durumda nasıl becereceğiz bu işi ??? İşte burada üç temel nokta çıkıyor karşımıza : Güven, şeffaflık ve iletişim ? Birbiri ile güven ilişkisini iyi tesis etmiş ve sürekli diyalog içinde olan meslektaşların güzel işler yaptığını görebiliyoruz. Örneğin biz şirket olarak Eskidji Erenköy Bölge Ortağı Arzu Acar ile iki yılda dört ortak iş yaptık. Bu işlerde temel unsurlar belirttiğim gibi güven, şeffaflık ve iletişimden başka hiçbir şey değil.

Boş zamanlarımızda meslektaşlarımızı ziyaret etmek, davet etmek veya sosyal ortamlarda beraber olmak, bilgi paylaşmak, birebir işbirliğini arttıracağı gibi ; başka meslektaşlarla güven ve işbirliğinin artmasına da vesile olacaktır. Ayrıca piyasada emlakçılar ile diyalogda sıkıntı yaşatan müşterilerin paylaşılması bir başka deyimle ?kara liste? oluşturulması da, aynı müşteri ile bir başka emlakçı meslektaşın sıkıntı yaşaması riskini azaltacaktır. Bu sıkıntılar ; emlak firmasını devre dışı bırakarak emlak sahibine ulaşma, emlak görme formu imzalama konusunda muhalefet etme ve ?ben bu ücreti takdir ettim?? gibisinden ?eksik hizmet bedeli? durumlar olabilmektedir. Bunun dışında özellikle kiralamalarda kira ödememe, kiralanan portföye kötü bakma gibi sıkıntılarla da emlak sahibi müşterilerimiz zaman zaman karşılaşılabilmektedir.

Tabii bu paylaşmanın nimetleri yerine, paslaşmayı-paylaşmayı tatsız hale getiren diyaloglar da yaşanmıyor değil. Emlakçılığın genel paylaşım kurallarındaki teamülleri hiçe sayan, kısa vadeli hesap yapan meslektaşları uyarmak ; dikkate almadıklarında bir daha iş yapmamaya özen göstermek, emlak odalarına (ticaret odası meslek grubu veya emlak esnaf odası) kaydı-emlak ofisi olmayan yeni adıyla ?Home Office? çalışan ancak gerçek anlamda ?Korsan Emlakçı? diyebileceğimiz kişilerle çalışmamak da işimize saygının bir gereği olmalıdır.

İnancım odur ki ; emlak piyasalarının gelişmiş olduğu ülkelerde uygulanan, birbirine yakın vizyona sahip farklı farklı emlak şirketlerinin çatısı altında ticari faaliyet gösteren firmaların içinde olduğu Multiple Listing Service (MLS) servisinin en kısa zamanda ülkemize gelmesidir.

Ama biz yine de ?ecek-acak?ları beklemeden güven, şeffaflık ve iletişim ile işbirliklerimizi arttıralım ?paylaşmanın sinerjisinden? hep birlikte faydalanalım...


Kategori: Ayda Bir (Köşe Yazısı) Okunma: 3080 Tarih: 03 Mayıs 2014 / Cumartesi Yazar: Ulvi Özcan


s