« Geri Dön

EMLAKÇILAR OLARAK BU PİYASALARDA N’APACAĞIZ ?
Ülkemiz adını koymakta zorlandığımız bir siyasete bağlı ekonomik krizin içinde yoğruluyor. Bu krizin sebeplerinden ve kimin haklı veya haksız olduğundan çok ; bundan sonra nasıl bir aksiyon almamız gerektiği ile sizlerle fikirlerimi paylaşmak istiyorum.

Döviz ve altındaki değişimi bir gözlemleyelim. Dolar 13 Ağustos 2018’de 6.87, 13 Temmuz 2018’de 4.85(değişim % 41,64), 13 Ağustos 2017’de 3,53 (değişim % 94.61), Euro 13 Ağustos 2018’de 7.85, 13 Temmuz 2017’de 5,67 ((değişim % 38.44), 13 Ağustos 2017’de 4,15 (değişim % 89), Gram Altın 13 Ağustos 2017’de 253.186 (değişim % 30), 13 Ağustos 2017’de 145.43 (değişim % 74) … Enflasyonun ortalama % 15 gibi bir seviyede olduğunu düşünürsek bundan sonra enflasyonun yükseleceği bir gerçek.

Bir Afrika Atasözü der ki ; “Sular yükseldikçe balıklar karıncaları, sular çekildikçe de karıncalar balıkları yer. Çünkü kimin, kimi yiyeceğine suyun akışı karar verir.” Dolayısıyla bazen insanın çabası ötesi piyasa da kimin alıcı, kimin satıcı olduğuna karar verir. Bu tarihten sonra ihracatçının para kazanacağı, ithalatçının da açık pozisyonunu kapatmak için taşınmaz varlıklarını satmaya çalışacağı bir piyasadayız. Dolayısı ile bu tarihten sonra biz emlakçılar için yeni potansiyel alıcılar ve yeni potansiyel satıcılar olacaktır. Yine piyasaların daralacağı için her ne kadar mevzuat zorlasa da biz emlakçılar için tek yetkili çalışmak çok zor olacak.

Bizler elimizdeki döviz cinsinden yetkili olduğumuz portföylerin sahiplerini tekrar değerleme yaptırmak ve yeni pozisyon almak yönünde ikna etmeliyiz. Bu müşterilerimizin çıkarları açısından da maalesef ki zorunludur.

Alıcı müşterilerimizi de KRİZ = FIRSAT noktasında motive etmeli, çok dolaşıp/çok teklif yaparak az yer satın alabilecekleri noktasında yönlendirmeliyiz. Unutmamalıdır ki nitelikli piyasalarda ancak bu zamanlarda yer satın alınabilir.

Bizler aracılar olarak da bu piyasalarda fırsatçılık yapmamalı, fırsatçılığa izin vermemeliyiz. Bunu söylerken kimin kaça aldığı, kaça sattığını belirtmiyorum. Tabii ki bu piyasalarda paranın kıymetleneceği ve döviz veya faizlerin yükseleceği için taşınmaz fiyatlarının düşeceği ve alıcı sayısının azalacağı tartışılmazdır. Ancak belirtmek istediğim üzerine para koymak, ‘’malı kötülemek’’ gibi yöntemler doğru değildir. Bu piyasalarda aracı olarak bizler de ciddi bir sınav veriyoruz.

Sonuç olarak hayat devam ediyor. N’olacak halimiz diye düşünmek yerine daha çok çalışmalı, doğru işlere aracılık etmeliyiz. Yaptığımız işin niteliği itibarıyla doğru işlere aracılık eden, doğru kişilere danışmanlık yapan meslektaşlarımız bu badeleyi de kazasız, belasız atlatacaklardır. Tüm meslektaşlarımıza bereketli kazançlar diliyorum…

Saygılarımla,

Ulvi Özcan
Bosforce Yönetici Ortağı
444 YALI (444 9254)
www.BogazdaEmlak.com 


Kategori: Emlak Piyasasından Okunma: 1644 Tarih: 15 Ağustos 2018 / Çarşamba Yazar: Ulvi Özcan


s