« Geri Dön

Boğazda ne zaman emlak alınır, Ne zaman satılır?Emlak almak veya satmak isteyen her insan merak eder. Acaba ne zaman almalıyım veya ne zaman satmalıyım noktasını. Bu tahminler bazen tutar, bazen de ıskalanır.

Dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu siyasi iklim, bu durumun yansıması ile oluşan dış ticarette oluşan istikrarsızlık, döviz kurlarındaki artış hep piyasaları olumsuz etkiliyor. Bu durumda da piyasadaki satılık emlak sayısı gün geçtikçe artıyor, sayı arttıkça da alıcılar biraz daha beklemeye başlıyor. Acaba ?alım? kararını biraz daha geciktirsem mi düşüncesi akıllarını kemiriyor?

Bazı piyasalar vardır ki bu piyasalarda normal bir zamanda yer bulamazsınız. Özel durumlar nedeniyle konut üretimi azdır, insanların nakit ihtiyaçları çok yoktur, vb. sebepler. Boğaziçi de bu piyasalardan biridir.

Boğazda bir ev sahibi olmak Türkiye?de yaşayan birçok insanın rüyasıdır. Aynı özel bir fotoğrafçıda düğün fotoğrafı çektirmek gibidir. İnsanlar çoğu zaman çektirdikleri bu fotoğraflar için ne kadar ödediklerini bile bilmezler veya unuturlar. Boğazda konut satın almak bir barınma ihtiyacını karşılamak değildir. Bir rüyanın gerçekleşmesidir, bir statüdür? Bu nedenle boğazda ev arayan insanın aradığını bulması zaten zordur. Bir de bulduktan sonra armudun sapı/üzümün çöpü dediniz mi iş daha da zorlaşır. Can Yücel?inde dediği gibi ?Ömür dediğin üç gündür. Dün geldi geçti, Yarın meçhuldür.O halde ömür dediğin bir gündür. O da bugündür ??

Bununla birlikte satıcı veya satıcılar da boğazda sattıkları bir mülkten yedi nesillerini kurtarmayı hedeflerler. Özellikle miras bölüşümlerinde çoğunlukla en çok isteyenin rakamı ile mülk pazarlanmaya başlanır ve en az isteyenin zorladığı rakamla satış biter ve bazen de küslüklere neden olabilir bu durumlar? Satıcılara tavsiyemiz bu duruma düşmemek için satış kararı vermeden mülklerine ekspertiz yaptırmaları ve referanslı doğru bir firmaya pazarlamayı teslim etmeleridir. Yoksa duran bir saatin günde iki defa saati doğru göstermesi, saatin çalıştığı anlamına gelmez.

Bu zor süreçte doğru karar vermek alıcının da satıcının da menfaatine olabilir. Ancak dikkatli olmak gerekir düşüncesindeyim.

Ulvi Özcan
Bosforce Yönetici Ortağı


Kategori: Ayda Bir (Köşe Yazısı) Okunma: 1967 Tarih: 17 Ekim 2014 / Cuma Yazar: Ulvi Özcan


s