« Geri Dön

Avukatınız var, Doktorunuz var? Sigortacınız, muhasebeciniz var! Peki bir emlak danışmanınız var mı?

Hizmet sektörü yaşadığımız bu dönemde ciddi bir önem kazandı. Artık akla/hayale gelmeyecek konularda bile hizmet alır olduk ?
 
Bundan yirmi yıl önce kim diyebilirdi ki sinema, konser veya maç bileti için bir şirket olacağını veya her tür back-up ihtiyacınızı karşılayacak bir firmanın var olabileceğini ? Ancak geldiğimiz gün itibarıyla belirttiğimiz işlerin dışında, hatta duyduğumuzda hayret edeceğimiz şekilde bile onlarca hizmeti satın alır olduk. Tabii bu konuda A.B.D. ve Avrupa bize göre çok daha ileri bir durumda. 

Ülkemizde hizmet sektörü denince de aklımıza öncelikle ; sağlık, eğitim, turizm, internet hizmetleri ve emlak aracılık hizmetleri gelmektedir. 
Emlak aracılık hizmetleri bundan yirmi yıl öncesine baktığımızda çok ileri bir yerde ? Ancak halâ bir meslek olmayıp ; iş olduğu için istenen noktalarda değil ? Çünkü her isteyen bir dükkân kiralayıp, firma kurabiliyor. Bir de son yılların moda yaklaşımı ile internette web sayfası açıp, portallara üye olabiliyor. Eğitim, donanım, akreditasyonlar, marka olgusu hala çok önemli değil ?Hâl böyle olunca tüketicinin/ihtiyaç sahibinin gözünde ihtiyacına cevap verebileceğine inandığı ve en önce karşısına çıkan tabela, gazete-dergi veya web sayfasındaki ilan dikkat çekiyor ve aranıyor.

 İşte macera da bundan sonra başlıyor !!! Bu ilanların güncelliği, doğruluğu genellikle ciddi güven kırıcı olabildiği için ?emlakçılık? algısı zedeleniyor. Aynı emlak onlarca emlakçıda, değişik fiyat ve m2 ölçüleri ile farklı firmalarda olabiliyor. Oysa işini çok iyi yapan, müşteri memnuniyetini yakalamış ciddi sayıda emlakçılar var piyasada. Bu noktada sihirli kelime ?memnun müşteri?dir. Çevrenizde emlak aracılık hizmeti almış eş/dostunuzdan memnun olanların tavsiye ettiği bir emlakçıya gidiniz ve sokak-sokak dolaşmayınız. Ama çözüm ; sahibinden veya işin ehli olmayan kulaktan dolma bir yerden bu işi çözmeye çalışmakta hiç değil? İsterseniz deneyin ama deneyimlerinizi lütfen paylaşınız. Eminim ki bu deneyimleriniz genellikle bir emlakçı ile çalışmaktan çok daha iyi olmayacaktır. 

Bundan yıllar önce hatırlarım bir trafik kazasından sonra kavga edilir, sonrasında trafik polisi çağrılırdı. Ama günümüzde genellikle insanlar birbirlerine geçmiş olsun diyerek kaza tutanağı tutuyor ve ilgili evrakları birbirlerine verip sonrasında durumu sigorta şirketlerine bildiriyorlar. Her hangi bir hukuk sorununda avukatımızı, mali sorunda mali müşavirimizi aramıyor muyuz ?

Tüm bu durumlar gösteriyor ki ; avukatımız, doktorumuz, mali müşavirimiz, sigortacımız olduğu gibi bir de emlak danışmanımız olmalı ?Ancak ; emin olun ki memnun müşteri referansı ile araştırdığınızda güveneceğiniz bir emlakçı (ama herhangi bir emlakçı değil) mutlaka bulacaksınız. 

Deneyiniz hem zamandan kazanacak, hem de maddi bir kazanç elde edeceksiniz. Bir kerelik müşteri kandırılabilir veya kandırılması denenebilir. Ama kalıcı bir müşteriyi kimsenin kandırmaya cesareti olmaz.


Kategori: Ayda Bir (Köşe Yazısı) Okunma: 2622 Tarih: 05 Mart 2014 / Çarşamba Yazar: Ulvi Özcan


s